Avastajad: kümnes kohtumine

7.11 kohtumisel otsisime Eesti kirjanduse varasalvest üles Oskar Lutsu loomingu . Jätkus õpimeetod „Intervjuu külalisega“. Lugesime Oskar Lutsu esimest, 1907. aastal avaldatud luuletust „Elu“:

“Üks ainus silmapilk on elu,
Kahest igawikust piiratud:
Üks nendest see, mis enne oli,
Ja teine, mis on pärast meid…

Arutlesime selle luuletuse üle, tutvusime põhjalikult kirjaniku elulooga. Sirvisime raamatut „Kevade“ ja saime tuttavaks Oskar Lutsu kui inimesega.

Oskar Luts lubas mingisugusel koosolekul raamatust rääkida. Ta läks kõnepulti, sõnavõtu tekst kaasas. Saalis kustutati valgus. Kõnepuldi valgus oli aga napp. Luts alustas: “Raamat on?” Uuris märkmeid, ei näinud. Lausus jälle: “Raamat on?” Ikka ei näinud. Luts läks ägedaks ja alustas viimast korda: “Raamat on? Kurat teab, mis ta on!” Ja astus kõnepuldist maha.

Mälestusi temast on jaganud paljud, kuid kõik on kinnitanud, et suhtlemises oli O. Luts tagasihoidlik, vähese jutuga, loomult pigem kurvameelne. Kirjandus- ja ajakirjandusloolane Juhan Peegel on Lutsu iseloomustanud järgmiselt:

“Ta ei olnud üldse naljamees selle tavalises mõistes: ei voolanud tal sädelev huumor, ei raputanud ta varrukast naljajutte, oli pigem filosoof, kes muheldes kuulas vestlust, popsis paberossi ja kui siis sekka ütles, siis oli ka öeldud. Hingepõhjas oli ta lüürik.”

Üks kommentaar “Avastajad: kümnes kohtumine

  1. Lugeda on tore, lugeda on mõnus! Tekib mõtteid juttuajamiseks ja asjade arutlemiseks, rikastub sõnavara ning inimene muutub huvitavamaks kaasvestlejaks. Jäägem raamatusõpradeks ja arendagem mõtlemist ning suhtlemiskunsti!

    Liked by 1 person

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s